Skip to main content

Nová posila v Korpetu

Ti z vás, kteří nás v poslední době navštívili, si s největší pravděpodobností všimli našeho nejnovějšího pomocníka, kterým se stala 3D tiskárna. Díky tomuto zařízení zvládneme vytvořit téměř cokoliv, co nás napadne, o rozměrech 250mm x 210mm x 210mm a to až z 5 různých filamentů najednou. Na výběr je i z mnoha materiálů a to od základních plastů, kterými jsou například ABS nebo PLA, až po filamenty s uhlíkovými vlákny.

Technologie 3D tisku je pro nás dalším velkým krokem vpřed. Za největší výhody považujeme možnost vytvoření čehokoliv, co nás napadne a mobilitu součástí. Během pár hodin můžeme mít k dispozici díly, které jsou vyvíjené na druhé straně světa. Odpadá tak celý proces logistiky a čekání. Stačí nám zaslat soubor s požadovanou komponentou a my si jí pomocí pár kroků vytiskneme.” říká Jirka Koranda.

Jednotlivé součásti si modelujeme i sami. Nedávno k nám přijel zákazník s tím, že jeho miláček, by potřeboval vyměnit zlámané páčky pod volantem. Jednalo se o vůz Austin Mini ze 70. let minulého století. Nové páčky jsme hledali na několika internetových portálech, kontaktovali jsme největší světové prodejce náhradních dílů pro tuto značku, ale výsledky byly neúspěšné. Nahradit původní páčky jinými nepřipadalo u této klasiky v úvahu. V tuhle chvíli by spousta lidí tvrdila, že je tento úkol nemožné splnit. My jsme vytvořili dokonalou náhradu původních součástí.” popisuje využití 3D tisku Míra Petřík.

A nejedná se pouze o tvorbu nedostupných komponentů, vytváříme si i vlastní! Díky vysoké přesnosti této technologie můžeme upravit i nejmenší součásti automobilů. Například nám nedělá problém kompletní přepracovaní spínačů, kde rozhodují setiny milimetru.” doplňuje Jirka.

Vznik nové součásti začíná s tužkou a papírem, kdy je třeba promyslet do detailu funkce a rozměry nově vznikajícího dílu. Následně dostanou myšlenky a náčrty přesný tvar v CADovém programu, kde se součást vymodeluje. K hotovému modelu je třeba ještě nastavit technologické prvky pro správný tisk a hotový kód putuje do tiskárny. Během několika desítek minut se z příkazů pro tiskárnu stane hmotný objekt. Finální struktura povrchu se upraví přesně stanovenými chemickými procesy a nakonec se součást nalakuje do požadované barvy.